Målad furu med beslag av smidesjärn. Blomsterdekor, monogram E. H.Son och datering 1855. Två lösa lådor medföljer. Längd 260, bredd 92, höjd 89 cm.
Framskrapad färg. Färgbortfall. Slitage. Sprickor. Skador och avslag. Delar saknas. Rost. Nyckel saknas.