Mahogny. Delvis snidad dekor av bl a blad.
Bestående av:
2 fåtöljer med armstöd
2 fåtöljer utan armstöd
4 stolar
Soffa
Klädda i textil. 2 av stolarna med avvikande klädsel.
Sitthöjd ca 37-40 cm.
Soffans höjd 81, längd 165, bredd 88 cm.
Slitage och märken. Förstärkningar. Tyg med skador och slitage. Tidigare försedda med hjul.