TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets andra kvartal. Höjd ca 95 cm.

För tre ljuspunkter. Inre kupa i gultonat pressglas. Yttre kupa i klarglas med blästrad dekor. Uppskjutande blad och blommor. Stomglas. Inre stomme i kromad metall. Diameter 51 cm.

Slitage. Avsaknad av ett flertal blad och blomdekorer. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK