Fanerat med olika träslag. Intarsiadekor. Fällbar klaff med bakomliggande lådinredning. Under skåpsdel med invändig låd- och hyllinredning. Brickmärkt. Längd 104 cm, bredd 40 cm, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor och märken. Invändigt viss odör.