LJUSKRONA, "Mobile-Tulitus", Kaija Aarikka & Timo Sarpaneva, Finland, 1960-tal.
Stomme i mässing och betsat trä. 7 sfäriska ljusskålar i mässing, höjd 15 cm, 5 stänger för montage. Extra delar medföljer (3 ljushållare, en trästång, två långa mässingsstänger och en kort). Diameter ca 35 cm. Minsta höjd ca 95 cm.
Slitage. En extra stång i mässing böjd.