Båda, G Dahlgren & Co, Malmö. Brosch med en seedpärla, 1917. Längd ca 4,8 cm. Brosch, spänneformad, med otydlig årstämpel. Längd ca 4 cm. Totalvikt ca 5,6 g.
Seedpärlan med ytskador. Broschen med seedpärlan är lite sned. Bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.