ÅKE HOLM, skulptur, stengods, signerad, Höganäs.
Petrus fiskaren. Höjd ca 49 cm.
Obetydligt ytslitage. Några tillverkningsdefekter.
Åke Holm var en svensk keramiker och skulptör verksam i Höganäs. Han började vid Höganäsbolaget år 1915 efter att ha arbetat ett år vid Andersson & Johansson i Höganäs. Vid Höganäsbolaget fick Holm lära sig hantverket med bränning och glasyrer, han kom även att hjälpa även formgivaren Edgar Böckman. År 1928 startade Åke Holm en egen verkstad. Han gjorde sig först känd genom de s.k. Kullatrollen som såldes som souvenirer i ett 50-tal olika modeller. Under 1930-talet tillverkade Holm sina första konstverk med bibliska gestalter i terrakotta och fortsatte under 1940-talet med glaserade stengodsfigurer. Holm framställde även djurfigurer och formerna blev alltmer stiliserade, han skapade också prydnads- och bruksgods som krukor, fat och skålar i olika glasyrer. Under 1950- och 60-talet framställdes de monumentala skulpturerna med de bibliska motiv som fortsatte att dominera. Holm använde sig ofta av svart glasyr som framstod som järn. Figurerna blev alltmer skulpturala, stiliserade och nästan abstrakta.