Allmoge
867568

KISTA, troligen Hälsingland, daterad 1622.

Bemålad i svart. Invändigt i locket daterad 1622. Höjd 46, längd 111, bredd 54 cm.

Slitage och färgbortfall samt mindre skador. Nyckelbrickan saknar en spik. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK