SLAGLÅSPISTOL, för flottan, Sverige. 1800-talets första hälft.

Kolv av bonat lövträ och mässingsbeslag. Rund pipa och lås av järn. På svansjärnet sitter ett högt ståndsikte. Märkt med flottans kassationsmärke. Längd ca 39 cm.

Bruks-och åldersbetingat slitage. Förstärkningar. Laddstake saknas.

Utropspris
5 000 SEK