17 ljusarmar. Behängd med prismor och glasstavar. Höjd ca 125 cm. Diameter ca 85 cm. Fyra lampsocklar.
Slitage. Prismor saknas. Flertalet nagg. Ej funktionstestad. Lösa och skade delar medföljer. Sprickor. Ställvis omfattande slitage.