MATTA, troligen Täbris, semiantik, 295 x 188 cm.

Rött fält med blå mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmettmönster och gröngula sekundärbårder.

Slitage, ställvis hårt. Ställvis blekt. Skadade fransar. Malskador på undersidan. Något smutsig.

Utropspris
3 000 SEK