TAKLAMPA, 1900-talets första hälft, höjd ca 70 cm.

Stomme i gulmetall. Kupa i orangetonat glas i mitt med fyra ljuspunkter. Fem ljusarmar behängda med prismor samt med kupor i orangetonat glas. Diameter ca 75 cm.

Bruksslitage. En skadad prisma. Nagg. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK