SKÅP, rokoko, 1700-tal.
Tudelat. Överdel med uppsvängt krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nedtill med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 120. Djup 46. Höjd 203 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Smärre slitage. Torrsprickor. Kompletterad med senare ben och del av listverk samt beslag. Nycklar saknas till lådor. Ett lås i låda löst. Delvis maskstungen.
Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråer med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.