POLISSABEL, omkring 1900-talets mitt.

Med portepé. Stockholms polisdistrikt. Fäste av mässing, svagt böjd klinga med rundad rygg. Mässingsskodd läderbalja. Märkt Stockholms polisdistrikt. Längd ca 78 varav klingan 65,5 cm.

Bruksslitage. Skrapmärken. Smärre fläckar. Balja med skador där bland annat den nedre mässingsbeslaget är löst.

Sabel avskaffades för polisen 1965.

Utropspris
2 000 SEK