Kosta Boda

(Sverige, Född 1742)
Kosta Boda
(Sverige, Född 1742)

GLASSERVIS, 81+2 delar, Boda, 1900-talets andra hälft.

Rutslipad dekor på rund fot. Ett trasigt glas. Två snarlika snapsglass medföljer.
6 st champagneglas höjd 18 cm
13 st starkvinsglas, höjd 7 cm
13 st selterglas, höjd 8 cm
11 st rödvinglas, höjd 15 cm
10 st madeiraglas, höjd 8 cm
11 st vittvinglas, höjd 11,5 cm
12 st starkvinglas, höga, höjd ca 10,5 cm
6 st ölglas, höjd ca 12,5 cm.

Ett trasigt rödvinglas. Två snarlika snapsglass medföljer. Slitage. Obetydligt nagg.

Utropspris
3 000 SEK