FIGURIN, porslin, Rörstrand, troligen Waldemar Lindström, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Liggande noshörning. Längd 32 cm.

Slitage. Större tillverkningsdefekter. Bläcksignatur undertill tillkommen senare.

Utropspris
2 000 SEK