STOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.

Gråmålade samt bronserade. Ryggar med spjälknippen och krönande dekor av humlekvistar. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Randig klädsel.

Slitage. Renoverade och kompletterade. Senare klädsel och målning. Färgbortfall. Fläckar. Avslag och sprickor. Odör.

Utropspris
2 000 SEK