Bronserade stommar med förgyllda partier. Dekor av kannelerade ben, fleuroner och krönande rosor. Ryggar, sitsar och armlän klädda med mönstrat tyg.
Slitage. Färgbortfall, fläckar, skador och sprickor. Renoverade och kompletterade. Djurhår och odör.