Målade med bronserade detaljer. Bladhölstrade kopplade ben med hörnfeluroner, dekor av fjällskärningar. En av dem märkt "Tillverkade 1954 vid Marieholms bruk av snickarmästare Wijle (?) efter hallstämplad taburett som tillhört drottning Desideria". Längd 45, höjd 45 cm.
Slitage. Odör. Fläckar.