JOSEF FRANK, golvlampa, "1842", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Tredelad fot med kulavslutningar. Märkt " Svenskt Tenn, TYP 1842". Reglerbar höjd, minsta höjd ca 100 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Skador på skärm. Anlupen.

Utropspris
2 000 SEK