BÅLSKÅL, GLAS, 11 st, BRICKA, glas, 1900-talets första hälft.
Slipad dekor. Bålskål med oval form på kälad fot, höjd 40 cm. Brickans diameter 41 cm. Glas med hänklar, höjd 13 cm. Slev i nysilver med svarvat träskaft från 1800-talet medföljer, längd 45 cm.
Bruksslitage. Nagg. Färgbortfall på sleven.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.