Massiv ek, armledare i teak. Sits och rygg stoppade med polyeterskum, klädda med tyg.
Slitage. Något lös lagning. Senare klädsel.
DETTA EXEMPLAR avbildat i Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 191.