LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft. Höjd ca 93 cm.

Bronserad stomme samt kedjor och kupa i rosa alabaster. Åtta ljusarmar behängda med slipade prismor. Diameter 75 cm.

Slitage. Prismor saknas. Dekorbortfall. Åtta senare glasmanchetter medföljer.

Utropspris
2 000 SEK