ÖRHÄNGEN, ett par samt HALSBAND med odlade pärlor, 18K guld.

Örhängen, kreol modell med graverad dekor, Guldvaruhuset, Stockholm, 1957. Höjd ca 2,2 cm. Halsband, figarolänk med svensk importstämpel. Ø ca 2,60 mm. Längd ca 44,5 cm. Totalvikt ca 4,6 g.

Några av odlade pärlorna med mindre ytaskador. Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK