Örhängen, kreol modell med graverad dekor, Guldvaruhuset, Stockholm, 1957. Höjd ca 2,2 cm. Halsband, figarolänk med svensk importstämpel. Ø ca 2,60 mm. Längd ca 44,5 cm. Totalvikt ca 4,6 g.
Några av odlade pärlorna med mindre ytaskador. Bruksslitage.