Design
871437

HANS J WEGNER, fåtölj, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Ek och flätad rotting.

Mindre skador på rottingen. Lagningar på rottingen samt senare limmade fogar vid armlän. Slitage.

"Det klarläggande av begreppet möbelkonst som man sökte under perioden 1930-50 karakteriserades i allt väsentligt av två linjer. Den ena linjen var ett återupptagande av en rent hantverksmässigt baserad tradition med enkla proportioner och konstruktioner i material av utsökt kvalitet och ytbehandling. Den andra linjen har i princip haft samma mål men nått det genom rationell användning av nya konstruktionsmetoder som har kunnat ge möbeln en ny estetisk kvalitet. Helt avgörande var att ornamentet bannlystes. Tingen själva, deras lätthet eller tyngd, deras enkla eller mer sinnrika linjeföring, detaljutformningen och materialets struktur blev huvudsaken."
Så sammanfattar Ole Wanscher perioden 1930-50 i sitt omfattande verk "Möbelkonsten - Typer och interiörer från fem årtusenden". Den skandinaviska möbelarkitekt som kanske mer än någon annan lyckades förena de ovan nämnda linjerna var Hans J Wegner. Hans modeller (ett antal praktmöbler undantagna) kännetecknas av hög hantverksmässigskicklighet och är på samma gång resultatet av en närmast industriell produktion. Många av hans modeller har kommit att produceras i stora upplagor och dessa kan sorteras in under begreppet Serieproducerat finsnickeri. Åter andra modeller, formgivna av Hans J Wegner är mer sällsynta. I hans digra produktion (siffran 500 nämns som regel då omfattningen av hans sittmöbelmodeller skall uppskattas) ryms modeller från flera olika serietillverkande möbelproducenter, bland andra AP Stolen, Carl Hansen, Getama och Ry Møbler. Här utmärker sig Carl Hansen som under en lång tid årligen har tillverkat mer än 25 000 exemplar av den så kallade Y-stolen.
Carl Hansen är även tillverkaren bakom den här utauktionerade fåtöljen "CH 27". Modellen blev mycket uppmärksammad när den lanserades vid sekelmitten och den syntes under flera år återkommande i såväl danska som svenska facktidskrifter. Modellen är ett förnämt exempel på den moderna danska möbelkonsten och är idag förhållandevis sällsynt.

Utropspris
12 000 SEK