TAKLAMPA, modell ER 101/3, Itsu, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, tre frostade glaskupor. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 70 cm, diameter 40 cm.

Slitage. Anlöpningar. Senare kupor. Ej funktionstestad.

Utropspris
150 EUR