Kolv av valnöt. Rund pipa och lås av järn. Mässingsdetaljer. På svansjärnet sitter ett högt ståndsikte. Längd 39 cm.
Bruks-och åldersbetingat slitage. Skador. Slitage. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Laddstake saknas. Avkortad.