BURKAR, 4 st, varav 3 st med lock, porslin, "Pomona"-serien, dekor av Raija Uosikkinen, Arabia, 1950/60-tal.
Burkar med dekor av bär och frukt. Höjd med lock 9 cm, diameter 10 cm. Burken designad av Ulla Procopé.
Smärre slitage.
Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.