SKRIVSKÅP, Danmark, 1700-tal.

SKRIVSKÅP, Danmark, 1700-tal.

Tudelat. Bemålat. Tre lådor och skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Glasade dörrar med bakomliggande hyllor och ett lådpar. Längd 117 cm. Bredd nedtill 58 cm. Höjd inkl. krön 215 cm. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Senare målning. Senare beslag.

Utropspris
12 000 SEK