Fanerad med björk. Intarsiadekor av stjärna mot masurbjörk. Nedåt avsmalnande, mässingsskodda ben. Skrivklaff med tygklädd skiva och bakomliggande lådinredning. Bredd 113, djup 49, höjd 137 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Delvis maskstungen. Sprickor. En nyckelbricka senare, en nyckelbricka skadad. Lådknoppar skadade/lösa/saknas. Inredningens dörr lös. Senare klädsel.