VÄGGPENDYL, sengustaviansk stil, Rob. Engström, Stockholm, 1900-talets första hälft.

Bronserat fodral med förgyllda och svärtade partier. Dekor av sfinxer, festong och krönande bandrosett. Märkt. Höjd ca 50 cm.

Slitage. Urtavla med patina och sprickor. Smärre färgbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK