GASPARD DUGHET, hans krets. Olja på duk.
Bebådelsen. Duk 36 x 47 cm
Uppfodrad duk, retuscher, lagningar, skador.
Tidigare i professor Louis Backman (1883-1965) samling, Uppsala.
Bukowski Auktioner, auktion 337, 17-18 april 1947, kat nr 163. (Francesco Zucarelli, Hans skola)