Möbler Stolar
872446

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
ARNE JACOBSEN, karmstolar, 4 st, "Sjuan" för Fritz Hansen, Danmark, 1970.

Fast stoppad klädsel på förkromade metallben. Märkta. Sitthöjd ca 43 cm.

Omfattande slitage. Skador. Torkad stoppning. Revor. Smärre fläckar.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Utropspris
2 000 SEK