HANS AGNE JAKOBSSON, BORDSLAMPA, Markaryd 1900-talets senare hälft.
Mässing. Cylinderformad skärm med åtta lameller. Etikettmärkt. Höjd 30 cm.
Slitage, repor. Avbrytare med märken. Ej funktionstestad.