Gröntonat glas. Slipad dekor föreställande löpare, spjutkastare, brottare samt de olympiska ringarna och text Helsinki 1940. Diameter 15 cm, höjd 11,5 cm.
Smärre slitage. Nagg.
Olympiaden i Helsingfors 1940 ställdes in på grund av andra världskriget.