SKÅL, glas, Riihimäki, Finland, för Olympiska spelen i Helsingfors 1940.

Gröntonat glas. Slipad dekor föreställande löpare, spjutkastare, brottare samt de olympiska ringarna och text Helsinki 1940. Diameter 15 cm, höjd 11,5 cm.

Smärre slitage. Nagg.

Olympiaden i Helsingfors 1940 ställdes in på grund av andra världskriget.

Utropspris
2 000 SEK