Hans Bellmer

(Frankrike, 1902-1975)
Hans Bellmer
(Frankrike, 1902-1975)

HANS BELLMER, etsning. Signerad och numrerad XXII/XXXIV.

Komposition med tvåhövdad kvinnofigur. Bladstorlek ca 37x27,5 cm.

Bladet ingick i specialutgåva med 13 etsningar/akvatint utgiven och tryckt av Èditions Georges Visat, 1971 (Miró tryckt hos Adrian Maecht) som en hyllning till konstnären Marcel Duchamp (och även Christopher Columbus).
"Monument a Christophe Colomb et a Marcel Duchamp."
Representerade konstnärer:
Pierre Alechinsky, Fernandez Arman, Hans Bellmer, Enrico Baj, Camille Bryen, Max Ernst, Raoul Hausmann, Man Ray (2 tryck), Roberto Matta, Joan Miró, Hans Richter (collage) och Dorothea Tanning.
Likartad bladstorlek, ca 31 x 41 cm.
Samtliga blad signerades med blyerts och i samma mapp numrerades alla med samma serienummer.
Runt varje blad låg en tunn mapp med konstnärens namn i relief och konstnärens kommentar till verket på insidan (Miró med kalligrafiskt tryck på insidan av mappen).
Papperstyper: Velin d'Arches och Lana.
Total upplaga 125 mappar + 35 HC ex (numr I–XXXV).
Mappen påbörjades i september 1968 och slutfördes i Paris den 1 mars 1971.

Utropspris
3 000 SEK