Ring med granat, Stockholm, 1954, 18K guld. Storlek 14,25/45. Ring med bergkristall, skenan stämplad Harry Hermansson, 1947, 23K guld. Storlek 16,5/52. Totalvikt ca 12,9 g.
Bergkristall samt infattningen är senare och tillverkades av 14K guld, ej 23K guld. Stenarna med några mindre repor. Slitage.