LJUSKRONA, 1900-talets början. Height ca 100 cm.

Patinerad metallstomme behängd med olikslipade prismor. Med tre elektriska ljuskällor. Diameter ca 39 cm.

Renoverad med bland annat borttagna ljusarmar samt med senare elektrifiering. Slitage. Ej funktionstestad. Flertalet nagg.

Utropspris
5 000 SEK