TAKLAMPA, modell Tulipan 41 DL Flush Mount, J. T. Kalmar, 1960-70-tal.

Vit metallstomme med 10 ljuspunkter, behängd med 41 glasbubblor. Bär tillverkarens etikett. Höjd 34 cm, total diameter 50 cm.

Ställvis slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
800 EUR