MAT- och TESERVIS, ca 78 delar, porslin, Kutani China, Japan, 1900-talets andra hälft.

Dekor med grönt bambumotiv. Guldkant. 12 mattallrikar diameter 26 cm, 12 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 24 små skålar. 3 serveringsfat längd 23 - 42 cm, en rund skål diameter 25,5 cm, en oval skål, längd 25,5 cm, en såssnipa. 10 tekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål och tekanna.

Slitage. Enstaka, smärre nagg.

Utropspris
200 EUR