WERNER WEST, fåtöljer ett par, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1900-talets mitt.
Lördagsstolen (Lauantaituoli). Betsad björk, fast klädsel. Löstagbar sits. Bredd 60 cm, sitthöjd 42 cm, total höjd 81 cm.
Ställvis omfattande slitage. Ej original klädsel. Senare bemålning på armstöden.