Alfred Bergström

(Sverige, 1869-1930)
Alfred Bergström
(Sverige, 1869-1930)

ALFRED BERGSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1894.

Hage med vattendrag i bakgrunden. Ca 38 x 58 cm.

Krackelerad. Repor. Svagt gulnad.

Konstnär

Studier vid Konstakademien samt resor till Tyskland och Frankrike var den traditionella utbildning, som Alfred Bergström fick. Han kom att bli skildrare av Stockholm med dess omgivningar och av den mellansvenska naturen. I striden mellan Akademien och Konstnärsförbundet förespråkade han den akademiska friluftstraditionen men fångades också av sekelskiftets skymningsmåleri.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt i Konstmuseerna i Göteborg och Malmö.

Utropspris
6 000 SEK