PIERRE JEANNERET, 'Pigeonhole' skrivbord, Chandigarh, Indien, 1950-tal.

Modellnummer PJ-BU-02-A, indiskt rosenträ, skivan klädd i läder. Märkt CH/SCH/B/54. Höjd ca 72 cm, längd ca 121 cm, djup ca 84 cm.

Försiktigt restaurerad.

Proveniens

Ursprungligen köpt för en privatsamling från Chandigarh. Galerie Maison Première, Stockholm.

Eric Touchaleaume and Gerald Moreau, Le Corbusier, Pierre Jeanneret: The Indian Adventure - Design-Art-Architecture, Paris, 2010, sid. 200-01, 562-63, 572

Utropspris
60 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

349. Rolf Hanson, "Runtom trappa VIII".
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
680 000

ditt bud
620 000

ditt bud
Aktuellt bud:
680 000 SEK