CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer ett par, "Pedro", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel, stoppning med knappar. Lackade ben. Bredd 70 cm, sitthöjd 40 cm, total höjd 82 cm.
Ställvis omfattande slitage och fläckar på klädseln.