SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra kvartal.

Vitmålad, skuren dekor, på svängda ben. Skåpsdörrar med bakomliggande lådor respektive hyllplan. Bredd 38, djup 46, höjd 62 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målade, ej utfört på professionellt vis.

Utropspris
1 500 SEK