Löst lock med krönande blomsterfång. Antikiserande dekor av pärlstavsbeklädda kanter och medaljonger med figurscener. Höjd ca 21 cm.
Smärre bruks- och åldersbetingat slitage med enstaka ytliga märken och mindre bucklor. Några skrapmärken invändigt.