Mahognyfaner. Skuren kröndekor, ryggbricka med stiliserat bladmotiv, svarvade framben, baktill sabelben. Löstagbar stoppad sits. Bredd 49 cm, sitthöjd 47 cm, totalhöjd 88 cm.
Slitage, märken, faner- och dekorskador.