Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Alfred Bergström

(Sverige, 1869-1930)
Alfred Bergström
(Sverige, 1869-1930)

ALFRED BERGSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1897.

Landskap. 120 x 180 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Studier vid Konstakademien samt resor till Tyskland och Frankrike var den traditionella utbildning, som Alfred Bergström fick. Han kom att bli skildrare av Stockholm med dess omgivningar och av den mellansvenska naturen. I striden mellan Akademien och Konstnärsförbundet förespråkade han den akademiska friluftstraditionen men fångades också av sekelskiftets skymningsmåleri.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt i Konstmuseerna i Göteborg och Malmö.

Utropspris
8 000 SEK