HANS AGNE JAKOBSSON, golvlampa, Markaryd, 1900-talets mitt.
Ben av målat trä. Tredelad for av mässing. Skärm med dekor av pressade växter. Stämpelmärkt och numrerad G 45. Total höjd 130 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Gulnad, smutsig skärm. Färgbortfall. Sprickor. Skador på de torkade växterna.