MATTA, rölakan, 252 x 174 cm, signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist), Sverige

omkring 1900-talets mitt. Ljust melerad botten med stora polykroma stiliserade blom- och bladmönster.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar.

Utropspris
8 000 SEK